Kriptovalute su virtualne tj. digitalne valute koje se koriste kao sredstvo razmjene. Osmišljene na način da koriste kriptografske algoritme za osiguranje, provjeru transakcija i kontrolu stvaranja novih jedinica određene kriptovalute. U suštini one su ograničeni unosi u bazu podataka koje nitko ne može promijeniti ukoliko se ne ispune određeni uvjeti.
Ideja virtualnog novca nikad nije bila novost. Postojali su mnogi pokušaji da se stvori kriptovaluta ali kao u svim počecima stvaranja, dolazili su problemi. Kreaciju digitalnog novca pratio je problem krivotvorenja i kopiranja istog što je značilo razvoj sistema sigurnosti.
Rješavanje tog problema značilo bi postojanje neovisne treće stranke odnosno centralnog servera koji bi sadržavao sve informacije o iznosima i transakcijama. Mana ovog rješenja je što bi to i dalje bio sustav autorizacije koji bi imao potpunu kontrolu nad svime kao i sve osobne podatke o korisnicima.
2008 godine na scenu dolazi najpoznatija kriptovaluta Bitcoin. Mreža kriptovaluta koja nije centralizirana i u kojoj svaki korisnik mora izvršiti svoj posao kako bi sustav funkcionirao. Sve se to odvija preko sistema nazvanog „lanac blokova“ (blockchain), on sadrži sve informacije o svim transakcijama koje su se ikada dogodile i dostupne su svima. Svaka transakcija sadrži datoteku s informacijama koja sadrži sigurnosni ključ (adresu virtualnog novčanika) pošiljatelja i primatelja te iznos kriptovalute koji se šalje.
Sigurno se čuli za poznati pojam koji se usko veze uz kriptovalute, rudarenje. Rudarenje ili „mining“ je rješavanje složenih matematičkih zadataka (kriptografskih slagalica). Koje rade način da uzimaju podatke o transakciji i šalju potvrdu o legitimitetu diljem mreže. Svaki potvrđeni podatak ulazi u bazu podataka što automatski potvrđuje transakciju. Svaki rudar „miner“ koji je bio u sustavu rješavanja slagalice nakon uspješnog rješenja nagrađen je dijelom iznosa kriptovalute koju rudari.
Prije samo nekoliko godina cijelu dominaciju držala je jedna jedina kriptovaluta, Bitcoin. Kako su godine odmicale tržište kriptovaluta naglo je poraslo. Trenutno ukoliko uzmemo najnovije podatke (Siječanj 2021) na globalnoj mreži postoji više od 4000 različitih vrsta kriptovaluta.
Trend kriptovaluta raširen je diljem svijeta, postoje brojne mogućnosti i svrhe koje se vežu za ovu vrstu digitalnog novca. Neke od njih su korištenje kao valuta naplate, trgovina, rudarenje, investiranje itd.