Možda ste skeptični za uzgoj mini povrtnog vrta u vašem stanu, balkonu ili terasi. Ovdje smo da vam kažemo da je to sjajna ideja. Ispostavilo se da postoji niz biljaka koje odlično uspijevaju u teglama ili posudama.
Ukoliko ste početnik sjajna vrsta biljaka za uzgoj su začinsko bilje. Ne zauzimaju previše prostora i ne zahtijevaju previše vremena oko uzgoja, a toliko je načina da ih dobro iskoriste u kuhinji. Govorimo o kopru, bosiljku, ružmarinu i sličnim začinskim biljkama.
Prije nego što počnete saditi morate odabrati posude koje želite koristiti. Vrsta i veličina posude mogu utjecati na njegu koja je potrebna vašem vrtu, zato svakako odaberite posude koje će odgovarati vašem prostoru i povrću koje želite uzgajati.
Ukoliko niste još sasvim sigurni u kojoj vrsti posude uzgajati povrće, ne brinite se. Obično će vam biti više stalo do ovoga nego što će to biti vašim biljkama.
Većina povrtnih biljaka nije izbirljiva oko vrste posude u kojoj raste. Jedini osnovni zahtjevi su da tegla ili posuda bude dovoljno velika i da ima odvodne rupe kako bi višak vode mogao pobjeći.
Što se tiče veličine posude, što je teglica veća to je bolja, pogotovo za početnike. Razlog je u tome što velike posude drže više zemlje i dulje će zadržavaju vlagu, tako da ne morate toliko zalijevati. Potražite spremnike širine najmanje 10 centimetara i dubine od 12 centimetara.
Slobodno možete razmišljati izvan tipične okrugle posude za cvijeće.
Neka vaša kreativnost preuzme ulogu u planiranju i potražite neku staru stvar koja bi mogla super koritit za vašu svrhu.
Vaše povrće najbolje će se snaći u smjesama zemlje koje su posebno izrađene izrađene za sadnju u teglama. Možete ih pronaći vrlo lagano u većim trgovinama na vrtnom odjelu ili u vašem lokalnom rasadniku.
Postupak je da napunite posude tako da je tlo najmanje 2-3 centimetra ispod ruba (taj dodatni prostor na vrhu dat će vam mjesta za zalijevanje bez prelijevanja posude). Bitno je da zalijte zemlju neposredno prije sadnje.
Odabir biljaka čisto je na vama. Za početak razmislite o tome što volite jesti. Pošto većina povrća ima slične potrebe za njegom (puno sunca i dobro tlo).
Biljke koje najbolje uspjevaju u posudama:
Zalijevanje je najvažnija stvar na koju morate paziti u svom povrtnom vrtu.
Stoga redovito pregledavajte svoje povrće kako biste bili sigurni da se zemlja nije osušila. Provjerite tako da zabijete prst u zemlju, ako je suho, vrijeme je za zalijevanje. Kako bi se spriječilo da biljka uvene.
Kako bi vaš vrt bio najproduktivniji, pripazite na korov i ostale štetočine.
Iako biljke u kontejnerima obično nisu podložne bolestima kao sorte uzgajane vani u zemlji, ipak bi bilo korisno pripaziti na probleme.
Uklonite ili tretirajte biljke koje pokazuju znakove bolesti ili oštećenja od insekata.
Berba je zadnji korak, onaj koji najviše zadovoljava. Poberite svoje usjeve čim dosegnu veličinu s kojom ste zadovoljni.
Većina biljaka proizvest će više plodova i bit će produktivnija ako berete rano i često.
Puštanje biljaka da “odu u sjeme” često će uzrokovati pad broja plodova.
Kada berete bilo što osim korijena, dobro je koristiti škare ili nož kako biste uklonili ono što vam treba.
Imajte na umu ukoliko pokušate otkinuti lišće ili plodove, riskirate oštetiti biljku, stoga pri berbi povrća malo pripazite.